Chaîne des Rôtisseurs Türkiye'nin tarihçesi

Şubat 1994: Chaîne des Rôtisseurs’ün o günkü Genel Başkanı, Sn. Robert Baty, SOFRA’nın Genel Müdürüne vekalet vererek, Istanbul’da bir Bailliage açılmasını sağlamıştı. Böylece, Paris’teki Merkez’in onayı ile Chaîne des Rôtisseurs Türkiye’nin ilk “Bailliage”ı İstanbul’da açılmış oldu. Sn. J. Marrel ilk Başkan (Bailli Délégué) sıfatıyla görevine başlarken, Penta Otelinin Yönetici Şefi, Sn. J. Caula, Türkiye’nin ilk “Chancelier” sıfatını almıştı.

24 Haziran 1994: 28 kurucu üyenin katılımıyla Swissôtel The Bosphorus Otelinde Açılış Töreni ile ilk Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni organize edilmişti. Bu töreni müteakiben kokteyl ve gala yemeği düzenlenmişti.

Türkiye Chaîne’in Kurucu Üyeleri

 1. Hamit BELLI                        Bailli d’Honneur
 2. Jerome MARREL                Bailli Délégué
 3. Joachim CAULA                 Chancelier
 4. Rico DE SCHEPPER           Argentier
 5. Kurt STROHMAYER            Conseiller Culinaire
 6. Edouard SPECK                 Chargé de Missions
 7. Olcay SÖNMEZ                  Chargé de Presse
 8. Füsun SÖNMEZ                  Dame de la Chaîne
 9. Jacqueline VION                Dame de la Chaîne
 10. Raymond BILGER               Chevalier
 11. Murat DAYIOGLU               Chevalier
 12. Mohamed HAMMAM         Chevalier
 13. Tom HERTEL                      Chevalier
 14. Pierre LE COQ                   Chevalier
 15. Hakan OZALPAY                Chevalier
 16. George ROUNTREE           Chevalier
 17. Peter SULZENBACH          Chevalier
 18. Harry LENAS                       Ecuyer Tranchant
 19. Johann WEINZETTL           Ecuyer Tranchant
 20. Christian HASSING            Maître de Table Restaurateur
 21. Hartmut NOACK                Maître de Table Restaurateur
 22. Robert UGGLA                  Maître de Table Restaurateur
 23. Nicola DI GIACOMO          Chef Rôtisseur
 24. Hervé MERENDET             Chef Rôtisseur
 25. Gaetano SGROI                 Chef Rôtisseur
 26. Gérard TAYE                      Chef Rôtisseur
 27. Çetin SEKERCIOGLU         Chef de Table
 28. Hubert BOURDON            Rôtisseur

29 Kasım 1995: Çırağan Palaca Kempinski Otelinde organize edilen 2. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeğinde, Sn. Edward Speck, Sn. Robert Baty tarafından Başkanlığa (Bailli Délégué) atanmıştı.

10 Ekim 1996: Swissôtel The Bosphorus Otelinde organize edilen 3. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeğinde, Sn. Atok İlhan, Sn. Robert Baty tarafından Başkanlığa (Bailli Délégué) atanmıştı.

20 Eylül 1997: Ceylan Inter-Continental Otelinde organize edilen 4. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği, misafirimiz olarak İtalya’dan gelen Sn. G. Zentilomo’nun (Bailli Délégué d’Italie) katılımıyla gerçekleşmişti.

19 Eylül 1998: Ceylan Inter-Continental Otelinde organize edilen 5. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği Sn. Robert Baty’nin katılımıyla gerçekleşmişti.

16 Ekim 1999: Divan Otelinde organize edilen 6.Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği, misafirimiz olarak İtalya’dan gelen Sn. G. Zentilomo’nun (Bailli Délégué d’Italie) katılımıyla gerçekleşmişti.

15 Eylül 2000: Swissôtel The Bosphorus Otelinde organize edilen 7. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği, misafirimiz olarak Almanya’dan gelen Sn. Klaus Tritschler’in (Chancelier du Bailliage National d’Allemagne & Membre du Conseil Magistral) katılımıyla gerçekleşmişti.

14 Eylül 2001: Uluslararası Genç Aşçılar Yarışmasının finalleri İstanbul’da yapılmıştı.

15 Eylül 2001: Çırağan Palaca Kempinski Otelinde organize edilen 8. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği Sn. Kurt Fischer’in  (President, Grand Chancelier) katılımıyla gerçekleşmişti.

12 Ekim 2002: Ankara Hilton Otelinde organize edilen 9. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği,  Sn. Marie Jones (Membre des Conseils d’Administration & Magistral) tarafından yönetilmiş olup,  Bailliage d’Ankara’nın da açılışı yapılmıştı.

13 Eylül 2003: Mövenpick Otel İstanbul’da organize edilen 10. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği yine Sn. Marie Jones’un (Membre des Conseils d’Administration & Magistral)  katılımıyla gerçekleşmişti.

09 Ekim 2004: Four Seasons Hotel Istanbul at Sultanahmet otelinde organize edilen 11. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği, Sn. Tassos Kioulpapas (Baillie Délégué de Grèce & Membre du Conseil Magistral) tarafından yönetilmiş olup,  Derneğimizin 10. kuruluş yıldönümünü de kutlanmıştık.

21 Mayıs 2005: Istanbul’Conrad Otelinde da organize edilen 12. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği,  yine Sn. Tassos Kioulpapas’ın (Baillie Délégué de Grèce & Membre du Conseil Magistral)  katılımıyla gerçekleşmişti.

03 Haziran 2006: Antalya Sheraton Otelinde organize edilen 13. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği, Sn. Jaakko Nuutila (Membre des Conseils d’Administration & Magistral, Conseiller Culinaire de Finlande) tarafından yönetilmiş olup, Bailliage Regional d’Antalya’nın açılışı  da yapılmıştı.

10 Haziran 2006: Cannes/Fransa’da organize edilen Uluslararası Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ile Genel Kurul’da, Sn. Mohamed Hammam, Genel Başkan Sn. Yam Atallah tarafından Bailli Délégué de Turquie olarak atanmıştı.

18 Mayıs 2007: İstanbul Çırağan Kempinski Otelinde organize edilen 14. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği, Sn. Joe Karuso’nun (Bailli Délégué des Etats Unis, Membre des Conseils d’Administration & Magistral) katılımıyla gerçekleşmişti.

21 Haziran 2008: Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus otelinde organize edilen  15. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği Sn. Ari-Pekka Parviainen’in (Membre du Conseil  Magistral & Conseiller Gastronomique de Finlande) katılımıyla gerçekleşmişti.

19 Temmuz 2008: Ordre Mondial des Gourmets Dégustateurs (OMGD) Türkiye Chaîne’e katılımı,  İstanbul Mövenpick otelinde organize edilen Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Kokteyl’den sonra Şans Restaurant’da verilen açılış gala yemeği ile devam etmişti. Tören Sn. Peter Musa’nın (International Vice President, Bailli Délégué de Suisse, Grand Commandeur et Grand Echanson) katılımıyla gerçekleşmişti.

05 Haziran 2009: 24 Haziran 1994 tarihinde, herşeyin başladığı yerde, Swissotel the Bosphorus’ta organize edilmiş olan Bailliage de Turquie’nin 16. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve 15. Kuruluş Yıldönümü kutlamalarına, Sn. Günter Albert (Membre des Conseils d’Administration & Magistral, Bailli Délégué Honoraire, Commandeur) resmi görevli olarak katılmıştı.

08 Mayıs 2010: 4. Bailliage Regional, Bailliage Regional d’Adana’nın açılışı Adana HiltonSA’da yapılan törenlerle gerçekleşmişti. 51 profesyonel ve profesyonel olmayan kurucu üyelerin katılımı ile gerçekleşen Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni, Sn. Günter Albert (Membre des Conseils d’Administration & Magistral, Bailli Délégué Honoraire, Commandeur) tarafından yönetilmiştir.

05 Haziran 2010: İstanbul Çırağan Palace Kempinski Otelinde organize edilen17. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği, Sn. George Brown Jr.’un (Membre des Conseils d’Administration & Magistral, Bailli Délégué of the United States) katılımıyla gerçekleşmişti.

02-05 Aralık 2010: Uluslararası Yönetim Kurulu (Conseil d’Administration)’nun toplantısı Swissôtel the Bosphorus’ta organize edilmişti.

08 -11 Eylül 2011: Four Seasons Hotel at the Bosphorus otelinde 18. Uluslararası Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ile 35. Uluslararası Genç Aşçılar Yarışması organize edilmişti. Ödül Töreni ile  Gala Yemeğine, 32 ülkeden 250’si ecnebi olmak üzere 460 misafirin katıldığı bu etkinliği, Sn. Günter Albert (Membre des Conseils d’Administration & Magistral, Bailli Délégué Honoraire, Commandeur) yönetmişti.

26 Mayıs 2012: Swissôtel Grand Efes İzmir otelinde organize edilen  Bailliage Regional d’İzmir’in  açılış töreni, Üye Kabul Töreni ile  Gala Yemeği, Sn. Tassos Kioulpapas’ın (Bailli Délégué de Grèce et Membre du Conseil Magistral) katılımıyla gerçekleşmişti.

16 Haziran 2012: Ankara J. W. Marriott Otelinde organize edilen 19. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği, Sn. Klaus Tritschler’in (Membre des Conseils d’Administration & Magistral, Bailli Délégué d’Allemagne) katılımıyla gerçekleşmişti. Bu vesile ile Bailliage Regional d’Ankara’nın 10. kuruluş yıldönümünü de kutlamıştık.

06-08 Eylül 2013:  İstanbul Hilton Otelinde organize edilen 20. Uluslararası Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve 37. Uluslararası Genç Aşçılar Yarışması, Sn. David Tetrault’un (Membre des Conseils d’Administration & Magistral, Bailli Délégué du Canada) katılımıyla gerçekleşmişti. Bu etkinliğe 200’ü ecnebi olmak üzere 440 misafir katılmıştı.

31 Mayıs 2014: Le Meridien Hotel Istanbul otelinde organize edilen  21. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni, Gala Yemeği ve derneğimizin 20. Kuruluş Yıldönümü, Sn. Marie Jones’un (Worldwide Vice President, Membre des Conseils d’Administration & Magistral) katılımıyla gerçekleşmişti.

11 Nisan 2015: Le Meridien Hotel İstanbul otelinde organize edilen 22. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği, Sn. Roberto Zanghi’nin (Member of the Conseil Magistral and Bailli Délégué d’Italie)  katılımıyla gerçekleşmişti.

12-13 Eylül 2015: NG Sapanca Wellness and Convention otelinde organize edilen 23. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği, Sn. Mohamed Hammam’ın (Membre des Conseils d’Administration & Magistral, Bailli Délégué de Turquie) katılımıyla gerçekleşmişti.

23-25 Eylül 2016: İstanbul Swissôtel The Bosphorus Otelinde organize edilen 24. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği, Sn. Ari Arvonen’in (Membre du Conseil Magistral, Bailli Délégué de Finlande) katılımıyla gerçekleşmişti.

09 Eylül 2017: Fairmont Quasar İstanbul otelinde organize edilen 25. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği Sn. Marie Jones’un (Worldwide Vice President, Membre des Conseils d’Administration & Magistral) katılımıyla gerçekleşmişti.

4-5 Mayıs 2018: Sheraton Grand Samsun Otelinde organize edilen, Türkiye’de ilk Bailliage Provincial olan Black Sea Provincial Bailliage’ın Açılışı, Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeği Sn. Klaus Tritschler  (Membre du Conseil d’Administration) Başkan Atallah’ı temsilen, Maitre de Ceremonie sıfatıyla 44 yeni üyenin kabulünü ve Bailli Provincial Sn. Ferruh İşman dahil olmak üzere 2 üyenin terfisini gerçekleştirmiştir.

13 Ekim 2018: İstanbul Swissôtel The Bosphorus Otelinde organize edilen 26. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeğinde, Sn. Tal Gal-Cohen (Membre du Conseil Magistral) 101 yeni Chaine üyesi ile 60 OMGD üyesinin derneğe kabullerini gerçekleştirmiştir.

13-15 Aralık 2019:  İstanbul Swissôtel The Bosphorus Otelinde organize edilen 27. Grand Chapitre/Üye Kabul Töreni ve Gala Yemeğinde, Sn. Carl Wachtmeister (Membre du Conseil d’Administration) 141 yeni Chaine üyesinin, Sn. Mohamed Hammam ise (Bailli Délégué de Turquie) Chair of the International OMGD Committee sıfatıyla 95 yeni OMGD üyesinin derneğe kayıtlarını gerçekleştirdiler.

1 Oçak 2021: Sn. Yves Léon, 15 yıl boyunca Bailli Délégué görevini sürdürmüş olan Sn. Mohamed Hammam'ın Danimarka'ya kesin dönüşünden dolayı, Bailli Délégué görevine atanmıştır.

25-26 Eylül 2021: Four Seasons at the Bosphorus otelinde yer alan aktiviteler arasında, 28. Kabul Töreni sırasında, Tören Başkanı Sayın Mohamed Hammam 35 yeni üyeyi Chaine des Rotisseurs’ün bünyesine katmış, 56 üyeyi bir üst rütbeye terfi ettirmiş ve Grand Echanson International sıfatıyla 38 yeni OMGD (Ordre Mondial des Gourmets Dégustateurs) üyesi tayin etmiştir.

6 Aralık 2021: Türkiye'nin 7. Baillaige’ı olan Junior Bailliage’ın oluşumu açıklandı. 22 Ocak 2022'de Swissotel The Bosphorus'un Chalet Suisse Restoran'ında ilk akşam yemeğini düzenleyen Junior Bailliage'a 35 yaşından küçük olan 55 üyemizin tamamı otomatik olarak bu yeni oluşuma katılmış oldu.

23-25 Eylül 2022: Swissotel the Bosphorus otelinde yer alan aktiviteler arasında, 29. Kabul Töreni sırasında, Tören Başkanı Sayın Mohamed Hammam 96 yeni üyeyi Chaine des Rotisseurs’ün bünyesine katmış, 54 üyeyi bir üst rütbeye terfi ettirmiş ve Grand Echanson International sıfatıyla 93 yeni OMGD (Ordre Mondial des Gourmets Dégustateurs) üyesi tayin etmiştir.

29 Nisan 2023: İstanbul Grand Hyatt Otel’de gerçekleştirilen 30. Kabül Töreni sırasında, Tören Başkanı Türkiye Bailli Délégué ve Conseil Magistral üyesi Sayın Yves Léon,  44 yeni üyeyi Chaine des Rotisseurs’ün bünyesine katmış, ve OMGD (Ordre Mondial des Gourmets Dégustateurs) üyesi tayin etmiştir.

25 Temmuz 2023: Bursa Regional Bailliage Türkiye’nin 50 üyeli 8. Bailliage’ı olarak anons edildi.

20-24 Eylül 2023: 4. Uluslararası OMGD Grand Chapitre, İzmir’de Swissotel Grand Efes’te gerçekleştirildi. Antik Efes Kütüphane’sinde gerçekleştirilen Kabul Töreninde OMGD (Ordre Mondial des Gourmets Dégustateurs) başkanı Conseils d’Administration et Magistral üyesi Sayın Mohamed Hammam, 67 yeni üyeyi Chaine des Rotisseurs’ün bünyesine katmış, 30 üyeyi bir üst rütbeye terfi ettirmiş, ve  Grand Echanson International sıfatıyla 77 yeni OMGD üyesi tayin etmiştir.

4-8 Ekim 2023: Türkiye Bailliage, 22 genç şefin Le Cordon Bleu’de yarıştığı 47. Jeunes Chefs Rôtisseurs Yarışması Finallerine İstanbul’da ev sahipliği yapmaktan büyük bir gurur yaşadı. Yarışmayı Amerika Birleşik Devletleri’nden Joseph Baffoe kazandı. Ödül töreninin ardından Conseils d’Administration ve Magistral üyesi, Komite Başkanı Sayın David Tetrault, 66 yeni üyenin kabulünü ve 26 üyenin terfi törenini gerçekleştirmiş, tören sonrasında Raffles Hotel İstanbul'da kokteyl ve Gala yemeği düzenlenmiştir.

2 Mart 2024: İstanbul Grand Hyatt Otel’de gerçekleştirilen 32. Kabül Töreni sırasında, Tören Başkanı Türkiye Bailli Délégué ve Conseil Magistral üyesi Sayın Yves Léon,  28 yeni üyeyi Chaine des Rotisseurs’ün bünyesine katmış, ve OMGD (Ordre Mondial des Gourmets Dégustateurs) üyesi tayin etmiştir.