Tarih

2017

Chaîne des Rôtisseurs, yaklaşık 25.000 üyesiyle şu anda 80'den fazla ülkede aynı kalite değerlerini, kaliteli yemeği, mutfak sanatlarının teşvik edilmesi ve sofra zevklerini paylaşan meraklıları bir araya getiren Uluslararası bir Gastronomi Derneği'dir. Derneğimizin ayırt edici karakteri, dünyanın her yerinden amatörleri ve profesyonelleri, ister otelci, ister restoran işletmecisi, ister yönetici şefler, ister “sommelier” olsunlar, kaliteli mutfak beğenisi ile bir araya getirmektir.

image
image

2008

Chaîne des Rôtisseurs, faaliyet alanını,  restoran ve otellerin ötesine, ‘Bakım ve Paylaşım’ a doğru genişleterek,  yemek dünyasında bir başka aktif ve olumlu rol almaya karar verdi. 2 Ocak 2008'de Chaîne des Rôtisseurs, Paris Eyaleti Polis Teşkilatı'nda,  bir hayır kurumunu (Association Caritative de la Chaîne des Rôtisseurs) resmen kurdu.   Bu, ihtiyaç sahiplerinin, özellikle çocukların beslenmesi ve  yaşam koşullarının  iyileştirilmesine yönelik sosyal kalkınma alanında programların başlatılmasını mümkün kılmıştır.

1963

Ordre Mondial des Gourmets Dégustateurs (OMGD), Chaîne des Rôtisseurs’ün şaraplar, alkollü içkiler, likörler ve hazırlanmış içecekler konusunda uzmanlaşmış ve bunlara odaklanan özel bir bölümüdür. 2 Eylül 1963'te Paris'te kuruldu ve Chaîne des Rôtisseurs'un ayrılmaz bir parçası oldu.  Amacı, dünyanın dört bir yanından kaliteli şarapların,  alkollü içkilerin, biraların ve maden sularının zevkini, beğenisini ve bilgisini teşvik etmektir.

1950

Rotisörler, 1950 yılına kadar neredeyse unutulmuşken,  Jean Valby, gastronom Curnonsky (seçilmiş Gastronomes Prensi) ve Dr. Auguste Bécart ve profesyoneller Louis Giraudon ve Marcel Dorin ile birlikte,  Confrérie de la Chaîne des Rôtisseurs'u kurarak derneği yeniden  canlandırdılar.

1793

Confrérie des Rôtisseurs, dört yüzyılı aşkın bir süredir,  mutfak sanatlarını  geliştirdi. Fransız Devrimi sırasında lonca sisteminin çözüldüğü 1793 yılına kadar “Kraliyet Masası” nın talep ettiği profesyonelliğin tüm gereksinimlerini karşıladı.

1610

Armanın Yaratılışı: Merkezde, ocağın alevleriyle çevrili iki çapraz şiş ve dört erzak kabı vardı. Bugünün versiyonunda, bu tarihi arma “fleurs-de-lys” ve derneğin yeni ismi arada olmak üzere  iki zincir ile çevrilidir. İç zincir profesyonel üyeleri temsil ederken, dış zincir profesyonel olmayan üyeleri sembolize eder.

1509

Louis XII döneminde, loncanın bilgisi, oyun dahil,  diğer et ve kümes hayvanlarının hazırlanmasını içerecek şekilde genişletildi ve "Rôtisseurs" adını aldı

1248

Daha sonra Saint Louis olarak kanonlaştırılan, Fransız Kralı Louis IX,  "Ayeurs" veya kaz kavurucuları da dahil olmak üzere birçok profesyonel loncanın kurulmasını emretti. Bu loncanın amacı, üyelerinin, çırak ve ustalarının teknik bilgilerini geliştirmekti.