Bailli Délégué'den Mesaj

Bay Yves LÉON

image

Değerli Chaine dostları,

1994 yılında 28 kurucu üye ile İstanbul'da kurulan Chaîne des Rôtisseurs, Bailliage de Turquie'nin ulusal web sitesine hoş geldiniz.

27 yıl sonra, şu anda, Türkiye Bailliage’ı, Karadeniz Bölgesi İlleri Bailliage’ı ve  Adana, Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir'de olmak üzere  5 bölgesel Bailliage'den oluşuyor.  Mükemmel yemek ve kaliteli şaraplar eşliğinde dostluğun tadını çıkaran 5oo den fazla üyesi var.

Çok çeşitli, harika bir mutfağa sahip olan Türkiye’de,   uluslararası “haute” mutfağının yanında çok çeşitli yerel yemekler ve kebaplar da bulabilirsiniz.

Türkiye'deki her bölgenin kendine özgü yerel spesiyalitelerinin yanısıra  aynı yemeğin farklı bölgelerde ve hatta komşu köyler arasında hazırlanmasında büyük farklılıklar vardır.

Örneğin Karadeniz bölgesi balık yemekleri ile ünlüdür, Adana ve Gaziantep bölgesi ise kebap ve mezeleriyle meşhurdur.

Vejetaryenler çok sayıda sebze yemeğinden memnun kalırken,  çoğunluk birçok farklı  tatlılardan keyif alacaktır.

Chaîne des Rôtisseurs, 27 yaşına kadarki şefler için her yıl Jeunes Chefs Rôtisseurs yarışmasını düzenler ve ödül olarak,  Türk yarışmasının galibi, uluslararası yarışmaya katılır.

Türk şarap sektörünün hızlı gelişimi inanılmaz derecededir.

20 yıl önce, şaraplarda çok sınırlı bir seçenek varken,  şimdi birçok farklı üreticinin ulusal ve uluslararası üzümlerinden üretilen çok çeşitli mükemmel şarapları arasından seçim yapabilme imkanı vardır.

Ordre Mondial des Gourmets Dégustateurs, OMGD, Chaîne des Rôtisseurs'un şaraplar, alkollü içkiler, likörler ve hazırlanmış içeceklere odaklanan özel bölümüdür.

OMGD, her yıl 21-27 yaş arası yarışmacılar için Jeunes Sommeliers yarışması düzenler ve Türkiye yarışmasının birincisi uluslararası yarışmada yarışmak üzere yurtdışına gönderilir.

Bu web sitesinde,  Chaîne des Rôtisseurs'un uluslararası web sayfalarının yanısıra, Türk Bailliage ve Türkiye'deki faaliyetler ile ilgili bilgiler içeren yerel sayfaları bulacaksınız.

Web sitesi, Paris'teki merkez ofisimiz tarafından tasarlanmıştır, ancak yerel içerik ulusal bailliage’ın  sorumluluğundadır.

Web sitesi düzenli olarak yeni içerikle güncellenir, bu nedenle Türk Bailliage'nin en son haberlerini görmek için lütfen bu web sitesini ziyaret edin

Yurt dışından gelen bir Chaîne des Rôtisseurs üyesiyseniz, bir kuruluşu ziyaret edebilmek ve bir üye tarafından ağırlanabilmek için lütfen profesyonel üyeler bölümüne bakın veya Türkiye'de bir akşam yemeğinin tadını çıkarmak için önerilen yerlerin listesi için, Bailliage’ımız olan alanlarda  bizimle iletişime geçin.

Chaîne des Rôtisseurs'e katılmak isteyenler, lütfen daha fazla bilgi almak için bu bağlantıyı tıklayın.

Vive la Chaîne!

Yves Léon