Ikusasa Aşçılık Okulu

Durban ve Cape Town, Güney Afrika

Tarihçe

2008'de  Sundru Pillay,  Bailli de Durban,  Paris'teki International Chaîne des Rôtisseurs'e uluslararası Chaîne olarak bir sosyal sorumluluk bağı oluşturulmasını öneren bir sunum yaptı. Onay 2009 yılında verildi ve "Association Caritative de la Chaîne des Rôtisseurs" (ACCR) Sundru’nun vekaleti altında kurulmuş oldu. Güney Afrika’da yoksun insanlar için bir aşçılık eğitim okulu başlatmak için bir plan hazırladı.

Three Cities Grubun “Denizyıldızı Programı” adında bir Yönetim Geliştirme programı vardı ve bu programın bir unsuru, katılımcıların, ekipler halinde bir sosyal sorumluluk programı geliştirmelerini gerektiriyordu. 2008'de ekiplerden biri, çocuklara yemek yapmayı öğretmek için Durban'daki St Martin’s Çocuk Evinde bir sınıf kurulmasını önerdi. O zamanlar IHS Genel Müdürü olan Don King'i de içeren danışmanlar, sundukları önerilerini yeniden gözden geçirmeleri ve önerilen projeyi daha sürdürülebilir hale getirmenin bir yolunu aramaları istendi.

image
image

Bir dizi etkinlik Sundru ve "Denizyıldızı Programı" nın dört katılımcısını bir araya getirdi ve IHS'nin akademik destek sağladığı St Martin Çocuk Evi'nde Ikusasa Aşçılık Okulu doğdu. Finansman ve sürekli yönetim (sürdürülebilirlik), Sundru'nun kurduğu Chaîne des Rôtisseurs Vakfı, o zamanlar IHS’nin Genel Müdürü olan Don King ve hevesli bir yerel avukat Susan Abro’nun dahil olduğu, ilk Yönetim Kurulu tarafından sağlanacaktı.

2013 yılında Riebeek Vadisi'nde ikinci bir okul kuruldu. 12 öğrenci barındıran bu okul,  Riebeek West'teki Riebeek Valley Özel Okulunun tesislerinde yer alıyor.

Okullar, kayıtlı bir Özel Yüksek Öğretim Kurumu olan IHS ve FET Koleji'nin himayesinde idare edilmekte olup, ilgili akademik personel IHS tarafından istihdam edilmektedir.

Başarılı öğrencilere verilen Sertifika, City and Guilds of London tarafından onaylanır ve ücretsiz olarak sağlanır, böylece öğrencilerin eğitimi uluslararası alanda tanınan aşçılık vasıfları ile uyumlu olur.

Öğrenci seçim süreci

Seçim her yıl Ekim ayında yapılır.

İlanlar okullara, danışma odalarına, çocuk evlerine, sosyal hizmetlere ve kiliselere, yerel gazetelere ve mağaza ilan panolarına yerleştirilir. İlgilenen öğrenciler başvuru formlarını ya kendileri alır veya kendilerine gönderilir ve ailelerin birleşik kazançlarının gösteren bir beyanname ile okula iade edilir.  Ayrıca neden konukseverlik / mutfak endüstrisinin bir parçası olmak istediklerine dair bir yazı yazmaları gerekir.

Ailelerinin mali durumuna ve yazısında sektöre olan coşkusunu en iyi şekilde ifade eden olası adayları seçebilmek için yazılı bir süreç başlar.

Bu uygulamadan çıkan potansiyel adayların sayısına bağlı olarak, sayıyı daha da azaltmak gerekli olabilir ve gerekirse tüm adaylarla standart sorular sorularak kısa görüşmeler (10 dakika) yapılır.

Buradaki amaç, sayıları Durban'da 20'ye ve Riebeek Vadisi'nde 24'e düşürmektir.

Bu sağlandıktan sonra bir tarih belirlenir ve başarılı adaylar son bir seçim sürecinden geçer. Bu süreç, son seçim gününde yanlarında getirdikleri bir ödevi içerir. Son seçim günü, adayların mevcut bir öğrenciyle eşleştirildiği, malzemelerle ve bir tarifle birlikte pişirilmesinin gerekli olduğu bir "Dost Aşçı Yemeği" içerir. Çalışma arkadaşı rehberlik eder ve temel becerileri gösterir. Çalışma arkadaşı, Mutfak Öğretim Görevlisine, adaylarının mutfaktaki performansını, özellikle entelektüel merak ve sürece yönelik coşkuya odaklanarak değerlendirme konusunda yardımcı olur. Adaylar kısa bir sayısal ve sözel değerlendirmeden geçer ve ardından son bir panel mülakatı yapar. Panelde genellikle bir psikolog, The International Hotel School Dekanı, City and Guilds temsilcisi ve bir Yönetim Kurulu üyesi bulunur. Seçim sürecinin her bir unsuru puanlanır ve en yüksek puanı alan adaylar seçilir. Riebeek Vadisi için 12 öğrenci ve Durban için 10 öğrenci seçilir.

image
image

Öğrenme süreci

Başarılı öğrencilere ücretsiz olarak üç üniforma, uygun güvenlik ayakkabısı, bir dizi bıçak, ders kitabı ve ihtiyaç duyabilecekleri diğer eğitim materyalleri verilir - mutfak kariyerlerine başlamak için ihtiyaç duydukları her şey!

Başlangıçta öğrenciler, Temel İlk Yardım ve Temel Yangınla Mücadele alanlarında kısa kursları tamamladıkları kısa bir başlangıç ​​aşamasından geçer. Başlangıç ​​aşamasında bıçak becerileri, gıda güvenliği ve temel mutfak bilgisi ve becerileri de ele alınmaktadır.Bu başlangaç sırasında öğrenciler ilgi duydukları işletmeleri, mezbahaları, gıda işleme fabrikalarını ve otelleri ziyaret edebilirler.

Bu aşamadan sonra öğrenciler resmi eğitimlerine başlarlar. Bu süre boyunca öğrencilerin haftada üç gün (Pazartesiden Çarşambaya) okulda ve kalan dört günün üçünü sektörde Mesleki Öğrenimi tamamlayarak geçirmeleri gerekir. Okul döneminde öğrenciler, işyerinde uygulanan ve geliştirilen mutfak sanatları ve yemek becerileri teorisini öğrenirler. Mesleki Öğrenme, öğrencilerin vardiyalı olarak çalışan "normal" çalışanlar gibi çalışmalarının beklendiği yerel mutfaklarda (oteller veya restoranlar) gerçekleşir. Öğrencilere Mesleki Öğrenme aşamaları için finansal olarak ödeme yapılmaz.

Başarılı öğrenciler, bir yıl sonra City and Guilds’dan aldıkları Gıda Hazırlama ve Aşçılık Sertifikası ile okuldan ayrılırlar.

Yerleştirme Süreci

Eğitim yılının sonuna doğru okul, bir işin nasıl bulunacağı ve işe nasıl alınacağı konusunda oturumları düzenler.

Öğrencinin kendi işini kendisi bulma zorunluğu vardır. Ancak gerçek şu ki, personel ve yönetim kurulu üyeleri, öğrenciler için mülakatlar ve işler ayarlamak için bağlantılarını kullanarak bu sürece dahil olurlar. Bugüne kadar, mezun olan her öğrenci, okuldan ayrıldıktan hemen sonra ücretli işe yerleştirildi. Ne yazık ki bazıları aile kurmak için mesleği bıraktı, bazıları da çalışma ortamının baskılarından hoşlanmadı. Neyse ki, bu küçük bir azınlıktır - bazı şaşırtıcı başarı öykülerimiz de oldu:  eski öğrencilerin Birleşik Krallık'taki Michelin Yıldızlı restoranlarda çalışıyor olmaları ve Durban sokaklarında bulunan evsiz bir mültecinin şu andaTanzanya'da dört yıldızlı bir otelde (Tsogo Sun) Şef olarak çalışmakta olduğu ve onu ölüme terk eden ailesini desteklediği bilinmektedir.

İLETİŞİM

Durban Kampüsü

239 Clark Yolu, Glenwood

Durban 4001 Güney Afrika

Tel: 082457 9449

 

Riebeek Valley

8 Ark Street, Riebeek West

Western Cape 7306

Tel: 022 461 2369